недеља, 10. децембар 2023.

LIČNA VERA

(Protestantska evanđeoska crkba Beograd, nedelja 19. novembara 2023.)

1. Solunjanima 3:1-10

„Pošto više nismo mogli da izdržimo, smatrali smo da je najbolje da sami ostanemo u Atini, a da pošaljemo Timoteja, našeg brata i Božijeg saradnika u širenju Hristovog evanđelja, da vas učvrsti i obodri u vašoj veri, da se niko ne pokoleba u ovim nevoljama. I sami, naime, znate da smo određeni za nevolje, jer smo vam, dok smo bili kod vas, unapred govorili da će nas one snaći. I, kao što znate, tako je i bilo. Kada, dakle, više nisam mogao da izdržim, poslao sam Timoteja da saznam o vašoj veri. Plašio sam se da vas možda Kušač nije doveo u iskušenje, pa da je naš trud bio uzaludan.

A Timotej nam se upravo vratio od vas i doneo nam radosne vesti o vašoj veri i ljubavi, o tome da nas se stalno sećate po dobru i da veoma čeznete da nas vidite – baš kao i mi vas. Zato smo se, braćo, u svoj svojoj muci i nevolji, utešili zbog vas, zbog vaše vere. Jer, sada zaista živimo, pošto vi čvrsto stojite u Gospodu. Kako da zahvalimo Bogu za vas, za svu radost kojom se zbog vas radujemo pred svojim Bogom? Noću i danju se najusrdnije molimo da vas opet vidimo i da vas snabdemo onim što još nedostaje vašoj veri.“ 

Ponekad čujete da su razlog za nevolje u hrišćanskom životu nedovoljno jaka vera ili čak nedostatak vere i pouzdanja. Istina je da se mnogi hrišćani s teškoćom suočavaju sa problemima hrišćanskog života pa krivca često traže u svojoj nedovoljnosti, slabosti, i sl.

Mnogi iz pogrešnog razumevanja Boga prilaze Bogu da bi zadobili neku korist ili izbegli nevolje i zemaljska stradanja.

Ne kažem da to nije moguće da se desi, ali ipak nemojte baš sasvim da verujete u to.

Pokazalo se da su nevolje hrišćana najčešće upravo tu zbog toga što Kušač želi da oslabi veru koju hrišćanin ima. Mislim da Pavle o tome piše Solunjanima. 

U Delima 17, čitamo izveštaj o tome šta se dešavalo u Solunu, kad je apostol Pavle, na  svom misijskom putovanju došao do tog grada i tu našao sinagogu. Tri subote je raspravljamo sa njima o Pismu i dokazivao im činjenice o Hristu.

Njegova propoved imala je uspeha pa su mu se mnogi Jevreji, pobožni Grci i ugledne žene, pridružili uvereni u istinu, da Isus jeste Hristos, u skladu sa Pismom koje su proučavali. 

Pavle je u poslanici Rimljanima 10:17 napisao: „Vera, dakle, dolazi slušanjem poruka, a poruka Hristovom rečju. ...“

Ovde u Solunu, se ta istina pokazala istinita u praksi - ljudi su čuli poruku i poverovali u istinu koju je Pavle svugde propovedao. Ne možemo da reprodukujemo poruke koje je Pavle govorio tada, ali možemo biti sigurni da je poruka bila slična onoj koju je govorio, na primer, u Korintu (1.Korinćanima 15:3,4) „Pre svega, predao sam vam što sam i primio: da je Hristos umro za naše grehe u skladu sa Pismima, da je sahranjen, da je vaskrsao trećeg dana u skladu sa pismima, …“

I na drugim mestima apostol je propovedao ovu poruku koja je stvarala novoverujuće pobožne ljude, koji su otvorena srca i uma pristupali Bogu, i On ih je nagradio spoznajom prave istine o svom Sinu. 

Ponekad nas protestantske i evanđeoske hrišćane zovu, valjda želeći da nas omalovaže, „novoverci“,  iako mi nemamo neku novu veru, niti smo mi, kao ni oni u Solunu, izmislili nešto novo. Nego smo, zahvaljujući delovanju i prosvetljenju Duha Svetoga, upotpunili našu spoznaju i saznanje o Bogu, njegovoj Reči i Njegovom Sinu.

Ipak očigledno je da se ta vera po nečemu razlikovala, a i dan danas se razlikuje, od ustaljenih spoznaja, zbog kojih su neki odstupali od propovednika takve vere, a neki im sa radošću pridruživali stvarajući zajednice Božje nanovorođene dece. 

Situacija je bila veoma nategnuta, čak opasna za hrišćane u Solunu. Čak i kad su apostoli, zbog kojih se podigla ta silna buka, otišli odande Pavle je znao da napadi na novu zajednicu neće prestati i bio je veoma zabrinut jer veliki pritisci dovode do toga da neki u veri naprosto oslabe ili čak otpadnu. 

Pa i dan danas je tako.

Zbog toga je veoma važno da često preispitujemo kako stojimo u svojoj veri, kako se držimo, da li napredujemo ili nazadujemo, da li treba nešto dodati, ojačati, podupreti, osvetliti … to nije teško, dovoljno je biti iskren prema sebi i ogledati se u svetlu Božje Reči. 

Čitajući ovu, prvu poslanicu koju je Pavle napisao Solunjanima, posebno ovaj deo u 3:1-10, možemo da vidimo važnost bavljena i neophodnost brige i preispitivanja naše vere. 

I. LIČNA VERA (3:1, 2)

U osnovi vera je uverenje u istinitost neke tvrdnje, bez njene provere.

Sveto pismo je definiše kao “pouzdanje u ono čemu se nadamo, osvedočenje o stvarnosti koju ne vidimo.” Javrejima 11:1 

Veoma važno je naglasiti da vera, da bi bila prava, mora da bude lična. Da nije nešto što smo preuzeli i držimo, a da ne razumemo ni zašto i kako. Lična vera je zato što je ona stvar naše odluke, intelektualne i po srcu.

Za razliku od opšte definicije vere, naša vera utemeljana na ličnosti, ne na objektu ili pretpostavci. Nije to prazna vera, koja se ne da proveriti ili se ne može pokazati. 

Za veru koju mi verujemo nije najvažnije pitanje u ŠTA vi verujete? nego u KOGA verujete?

Od toga u KOGA verujemo dolazi ono šta ćemo verovati. 

Temelj naše vere je Isus Hrist, centar i temelj svega što jesmo i što verujemo. Tako je vera, osim što je lična zbog nas, lična i zbog onoga u koga verujemo.

Pavle piše svom mladom saradniku Timoteju, 2.Tim 1:12 „Zbog toga sve ovo trpim, ali se ne stidim, jer znam kome sam poverovao i uveren sam da on može do onog Dana da sačuva ono što mi je povereno.“ 

Vidite, ta vera koju imate pokreće stvari, seje seme za carstvo nebesko i rađa veru kod drugih. Ta vera - u Isusa iz Nazareta, koji je po telu galilejski stolar, a po Božanskom izabranju Mesija, Božji Izabranik i sam Bog  - je ono što živite, a ne samo imate i čuvate.

Jer ona je saobrazna Njegovom životu na zemlji, njegovoj reči, njegovim postupcima, njegovoj žrtvi, oproštenju, ukazanoj milost, drugim rečima naša vera živi kao što je živeo sam Isus.

Takva vera je jaka, vitalna, energična, postojana, nepokolebljiva, plodonosna … upravo onakva kakav je sam začetnik naše vere.

Takva vera rađa nadu koja ostaje živa i daje smisao našem hrišćanskom životu. 

Kad smo se krstili u vodi položili smo svoj život u Njegove ruke – umrli smo zajedno sa njim, uvereni da će nas Bog saobraziti sa Njegovim vakrsenjem.

Postupili smo kao što je postupio i Avraam o čemu čitamo u poslanici Jevrejima 11:19 on je „pomislio da Bog može iz mrtvih da vaskrsava, …“  tako smo i mi, poverovaši Hristu prihvatili veru kao što je Avramova, da Bog može da nas vaskrsne. 

Vera nije nešto što smo usvojili kao neki sentimentalni subjektivni poriv jer vam čačka uši i podilazi vašem konformizmu – ah kako je to divno, to tako osvežava, opušta, smiruje i osećam kako se stapam sa prirodom. Mislim da ima religija koja to propovedaju. Ali to nije naša vera.

Oslanjanje na ispisana i priložena pravila, na dobra dela, na tradiciju, na ikone, na svece, ljudske filozofije i mudrolije, nisu naša vera koliko god da se trude da vas ubede u to. 

Naša vera je svesna odluka da položimo svoj život, odluka da umremo, jer smo razumeli da je to jedini način da počnemo da živimo na osnovu spoznaje da je On Hristos, Sin Bog, onaj koji je umro za naše grehe, bio sahranjen i podignut i da je On Put, Istina i Život.

I ne možemo drugačije da verujemo jer je sve to zapisano u Reči Božjoj, vema jasno i razložno.

Filipljanima 2:3 On, koji je u Božijem obličju, nije smatrao plenom svoju jednakost s Bogom, nego je samoga sebe učinio ništavnim uzevši obličje sluge, postavši sličan ljudima. I kada je po spoljašnosti postao sličan čoveku, ponizio je samoga sebe postavši poslušan do smrti, i to smrti na krstu. Zato ga je Bog i uzvisio na najviše mesto i dao mu ime iznad svakog imena,” 

Rimljanima 6:3 “Ili, zar ne znate da smo svi mi koji smo kršteni u Hrista Isusa u njegovu smrt kršteni? Krštenjem smo, dakle, zajedno sa njim sahranjeni u smrt, da i mi, kao što je Hristos Očevom slavom vaskrsnuti iz mrtvih, živimo novim životom. Jer, ako smo ovako s njim sjedninjeni u njegovoj smrti, bićemo sjedinjeni i u njegovom vaskrsenju.” 

Naša vera se jasno iskazuje kroz poslušnost onoj prvoj Hristovoj zapovesti, Luka 10:27 „Voli Gospoda, svoga Boga, svim svojim srcem, svom svojom dušom, svom svojom snagom i svim svojim umom‘“ gde Isus dodaje Mojsijevoj zapovesti 5.Moj 6:5 „i svojim umom“. – ne tuđim umom, ne tuđim iskustvom, ne onim što bi neko drugi voleo, nego „svim svojim umom“. 

Sa ove propovedaonice ste već čuli da Bog ima decu, ali nema unuke.

To znači da vera svakog hrišćanina zavisi od njegovog ličnog ispitivanja i prihvatanja istine, ličnom posvećenju, poslušnosti i delovanju.

Vera ne podleže naslednom pravu, pa da je dobijemo od naših predaka. Svako mora sam da se potrudi da razume i da prihvati Božje delo u svom životu.

Ako naše deca poveruje u Boga zato što mi verujemo, to je dobro za početak, ali je jako loše ako je to i kraj razvoja vernika.

Naravno, to ne znači da roditelji ne treba da se trude, sve dok su živi, za svoju decu, i da kažu, mi smo uradili sve što smo mogli pa neka sad sam/a izabere. Naprotiv! Nikad ne smemo da dignemo ruke od njih! Ako se mi ne borimo da svoju decu zadobijemo za Boga, svet će se sigurno truditi da ih preuzme.

Nekako moramo voditi, usmeravati, podučavati i uputiti naše mlade tako da stvore ličnu veru i ubeđenje, da bi, kad se od njih traži da daju razlog svoje nade, to mogli i da učine i da odbrane svoju veru na osnovu poznavanja Božije reči. 

Crkva je silna onoliko koliko je silan njen najmanji i najslabiji kamen. Vera koju crkva ispoveda je jaka onoliko koliko je jaka kod najslabijeg vernika. Zato je crkvi neophodno, da svi koji veruju, sarađuju i pomažu jedni drugima.

Ako toga nema ostavlja se mnogo mesta kušaču koji može da sruši pojedince ali i celu zajednicu. Zato je i Pavle bio zabrinut za one u Solunu. Da nisu zbog pritiska propustili da jačaju u veri. 

II. PROKUŠANA VERA (3:3-10)

Naša vera često zna da bude pod iskušenjem, na probi ili postoji potreba da se dokazuje i pokazuje.

Iskušavanje i preispitivanje vere može da bude veliki blagoslov ili velika tragedija.

Pročitajte poslanicu koju je Jakov napisao, u 1:2-4 piše „Smatrajte čistom radošću, braćo moja, kad god se suočite s raznim iskušenjima, znajući da provera naše vere, razvija istrajnost. A istrajnost neka dovrši delo, da budete savršeni i potpuni, bez ikakvog nedostatka.“

Vera jača tako što učimo da prihvatimo da su nevolje i iskušenja sastavni deo hrišćanskog života.

Mnogi hrišćani se naježe na samu pomisao na nevolje, a još više je onih koji čak odbacuju tu ideju smatrajući da onima koji veruju u Boga pripada samo najbolje, napredak, blagostanje, odvojenost od svih loših stvari, samo med i mleko ...

Na žalost, istina se razlikuje od naših očekivanja – apostol Pavle ovde kaže nedvosmisleno i jasno „znate da smo određeni za nevolje, jer smo vam, dok smo bili kod vas, unapred govorili da će nas one snaći.“ 

Dakle, kad se nađemo u situaciji da se naš svet sruši, kad pretrpimo gubitak, kad se suočimo sa patnjom, kad nestane sigurnosti, kad su izazovi mnogo veći od onih koje smo očekivali, kad bolest napadne, kad se strah uvuče u srce, kad upadamo iz nevolje u nevolju, kad nas proganjaju, vređaju … ne smemo da napravimo grešku i da klonemo ili čak da odbacimo veru, jer to su samo pukotine u životu koje kušač želi da iskoristiti da sruši vašu kuću.

Ako je vaša kuća izgrađena na čvrstoj steni, on vam ne može ništa, zato jer je jači onaj na kome stojimo nego onaj koji drma zidove.

Umesto da odustanemo to je momenat kad treba još čvršće da se uhvatimo onoga u šta verujemo i zakačimo za Onoga koji je temelj naše vere, i oslonimo se na ono šta On kaže „Stoga je svaki koji sluša moje reči i izvršava ih sličan mudrom čoveku koji je svoju kuću sazidao na steni. Pade kiša i naiđe bujica, i vetrovi dunuše i obrušiše se na tu kuću, ali ona se ne sruši, jer joj je temelj bio na steni.“ Matej 7:24

Petar u svojoj prvoj poslanici hrabri verne i piše 4:12 i 16. „Ne čudite se, dragi moji, požaru koji bukti među vama da vas iskuša, kao da vam se događa nešto neobično.“ 

Vrlo jednostavno rečeno da takvo nešto nije strano našem hrišćanskom pozivu. Naprotiv, očigledno da je takvo nešto normalno i nije za čuđenje.

A onda  kaže „A ako (neko) strada kao hrišćanin, neka se ne stidi, nego neka proslavi Boga tim imenom.“

Pavle piše Timoteju (2. Timoteju 3:12) „Svi koji žele da žive pobožno u Hristu Isusu, biće progonjeni.“

U poslanici Filipljanima kaže (1:29,30) „Jer, vama je data milost ne samo da u Hrista verujete nego i da za njega i stradate, vodeći borbu kakvu ste videli da ja vodim, a i sada čujete da vodim.“ a u (3:10) „Želim da upoznam Hrista i silu njegovog vaskrsenja i zajedništvo sa njegovim stradanjima, postajući kao on u njegovoj smrti.“

Ovo su veoma poznati stihovi koje svaki hrišćanin treba da zna. A opet često vidimo da smo, očigledno, to propustili da naučimo, jer čim se desi nešto strašno, iznenada, neočekivano, povređujuće, ljudi se izgube, odjednom ne znaju šta da rade. Je li tako?

Takve stvari su užasne i tako obeshrabrujuće.

I odmah pomislimo – šta sam ja Bogu skrivio, možda me ne voli, možda nisam njegov, možda me Bog odbacio, to je sigurno zbog onog kad sam ...  ili ne ne, zbog onog drugog,...

Možda će vam zvučati čudno, ali takve stvari su potvrda našeg usinovljenja. Potvrda da si njegovo dete, pročitajmo Jevrejima 12:5-11 „Sine moj, ne uzimaj Gospodnju stegu olako, niti kloni kada te on prekoreva. Jer, koga Bog voli, toga i vaspitava stegom i kažnjava svakog koga prihvati kao sina«.

Ako podnosite stegu, Bog s vama postupa kao sa sinovima. …“ i završava „Nijedna stega u prvi mah ne izgleda prijatna, nego bolna, ali kasnije daje plod mira i pravednosti onima koji su njome izvežbani.“

Možda vam se ovo čini surovo i neprikladno, ali to je Božja istina zapisana u Njegovoj reči. Najčešće nas Bog provodi kroz nevolje zbog svoje milosti i dobrote, da bi preko nas sproveo svoju volju. Bog na čudesne i tajanstvene načine ostvaruje svoje planove.

Da bi smo to razumeli moramo da vežbamo i jačamo svoju veru u danima kad nam je dobro, kad nema nekih velikih iskušenja, da bi smo u vreme iskušenja mogli da ostanemo čvrsti i odlučni u veri i pouzadnju u našeg Boga, i da bi smo mogli i drugima da pomognemo kad prolaze kroz teška vremene.

Uvek imajte ne umu da Bog sve izvodi na dobro onima koji ga ljube, pa čak i one najteže i najkomplikovanje situacije.

 Zato naša lična vera mora, osim da jača, i da se neprestano produbljuje, tako što svakog dana napreduje u sve većem poznanju Božije reči i Boga samog.  Što ga više poznajemo to smo spremniji da se pouzdajemo u njega.

III. OBJAVLJENA VERA (3:6)

I za kraj želim da ukažem na još jednu važnu stvar koja se tiče naše vere – dužni smo, imamo misiju, potrebno je … kako god da to definišete, da objavljujemo svoju veru.

Na početku ove poslanice Pavle je napisao (1. Solunjanima 1:8), „Jer, ne samo da je od vas Gospodnja reč odjeknula u Makedoniji i Ahaji nego je vaša vera u Boga postala svuda poznata…“

Znate šta znači reč „odjeknuti“? Grom odjekne, eksplozija odjekne, truba odjekne, jeka odjekne … Kad nešto odjekne, teško je da ima neko ko nije čuo.

To je važno za hrišćane, da se o njihovoj veri čuje, da ne ostane sakrivena.

Apostol Pavle piše u 2. Kor 4:13 „A pošto imamo isti duh vere, kao što je zapisano: ’Poverovah, zato sam govorio’, i mi verujemo, pa zato i govorimo.“

Pavle se opominje stihova iz Psalma 116, i nevolja kroz koje je psalmista prolazio, ali je ostao postojan u veri.

Tako i mi, pošto imamo isti duh vere i sa psalmistom i sa Pavlom, govorimo i objavljujemo iako stvari često nisu onakve kakve bismo želeli.

Setite se i apostola Petra i Jovana i događaja zapisanog u Delima 4:19,20 "Sami prosudite da li je pred Bogom pravo da slušamo vas pre nego Boga? Mi ne možemo da ne govorimo o onom što smo videli i čuli.“

Sve u svemu, onaj koji stvarno veruje u Isusa, koji je zadobio spasenje i veruje da je bez Hristove krvi to nemoguće, onaj koji stvarno veruje u Boga, ne da ne može nego ne sme da ostane nem i da ne objavljuje dobru vest koja je njega spasila.

 Kada se naše lične vere ujedine možemo da pomognemo i sami sebi i onima koji tek jačaju u veri da ostanu u trci koju su započeli prihavatanjem Isusa Hrista.

U poslanici Jevrejima 12:1 čitamo „Pošto smo, dakle, okruženi tolikim oblakom svedoka, odbacimo svaki teret i greh koji nas lako zapliće i istrajno trčimo trku koja nam predstoji.“

Mi smo taj oblak svedoka u vremenu u kojem živimo.

 Zato postavimo sebi pitanja u ovom smutnom vremenu – šta je sa mojom verom, da li je jaka, živa, energična, čvrsto utemeljena na Božjoj Reči, spremna da dočeka i suoči se sa olujama koje, pre ili kasnije, dođu u život svakog od nas, da li sam u potpunosti počinjen svom Bogu?

Odgovori na ova pitanja od životne su važnosti za svakog čoveka, za zajednicu, za svaku pojednačnu službu, za Crkvu kojoj je glava Isus Hrist.

Neka nas Duh Sveti vodi u preispitivanju svoje vere i svog života da budemo što korisniji našem Bogu.

 

Amin.

 

 

Нема коментара:

Постави коментар